Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čapí hnízdo a předčasné úsudky

8. 03. 2016 11:26:43
Zahájení šetření OLAF projektu Čapího hnízda z impéria ministra Babiše zapůsobilo jako rozbuška. „Problematické“ užití evropských peněz se ještě automaticky nerovná „podvodné“. Ovšem kdo už dnes prohrává, je česká žurnalistika.

Politickou scénu rozvířilo oznámení o zahájení šetření evropským úřadem pro vyšetřování OLAF u projektu Čapího hnízda, spadajícího do impéria ministra Babiše. Oficiální šetření vede více orgánů, což lze ocenit, protože kolem tohoto projektu se objevuje řada podivných informací, svědčících jak v neprospěch, ale i ve prospěch Andreje Babiše. Regionální výbor Evropského parlamentu každý rok projednává podrobnou zprávu o ochraně finančních zájmů EU – boji proti podvodům, z které vyplývá, že „problematické“ užití evropských peněz se ještě automaticky nerovná „podvodné“.

Celkový obrázek o míře podvodů při nakládání s evropskými penězi odkrývá následující poměr: na 16.473 oznámených nesrovnalostí byla zjištěna v roce 2014 desetina podvodů s celkovým finančním dopadem 538,2 mil. EUR. Pokud jde statistiku v rámci kohezní politiky, je tento poměr ve prospěch prostých nesrovnalostí ještě výraznější: za rok 2014 bylo 306 hlášených nesrovnalostí vyhodnoceno jako podvodné, avšak 4977 případů byly označeny jako „nepodvodné“. Regionální výbor v listopadu loňského roku proto vyzval všechny dotčeny orgány a instituce, aby důsledně rozlišovaly mezi podvodnými a nepodvodnými nesrovnalostmi. Je totiž skutečností, že čerpání evropských fondů je spojené s přebujelou administrativou, která mnohdy produkuje chyby ve využívání peněz EU, velmi často nepodvodného charakteru. Potřebujeme zjevně zjednodušit pravidla čerpání, postupy uplatňované členskými státy a pochopitelně legislativu. Prostě omezení, variant postupů a vzájemně si odporujících pravidel je přespříliš a ztratí se v nich často nejen žadatel, ale i odborník. Proto ti, kdo už dnes vyvozují ze zahájení šetření OLAFu dramatické závěry, se nejenže velmi předčasně proviňují proti zásadě presumpce neviny, ale také pomíjejí rozdíl mezi nesrovnalostí a podvodem. Na druhou stranu je plně pochopitelné, že šetření OLAFu veřejný zájem vyvolává a vicepremiér by měl být povinen na otázky veřejnosti odpovědět v prakticky stejném rozsahu jako případně vyšetřovatelům.

Redaktorka Zuzana Kubátová při komentování případu však odkryla čtenářům zpravodajského serveru idnes.cz nové dno české žurnalistiky, když vyzvala vícepremiéra Andreje Babiše, aby vrátil 50 mil. Kč dotace na projekt Čapího hnízda, případně aby navýšil prostředky na charitu. Již pár hodin poté vicepremiér Babiš reagoval pro idnes.cz krom - odmítnutí svého pochybení - také prohlášením, že o tuto částku zvýší prostředky své nadace. V žádném případě se necítím být povolaný posuzovat pana Babiše z pohledu jeho podpory různých charitativních projektů. Ale předpokládám, že i on sám by souhlasil s tezí, že pokud by byl jakýkoli jiný politik v tak vysoké funkci usvědčen z dotačního podvodu, nestačilo by pro zjednání dostatečné nápravy, aby neprávem přijaté peníze vrátil či zvýšil svou charitativní podporu.

Redaktorka Kubátová s prominutím dělá ze čtenářů blbce. Snaží se jim namluvit, že pokud revizor chytí někoho při jízdě načerno, postačí k zajištění nápravy, když si provinilec koupí jízdenku, anebo u daňového podvodu postačuje, když prokázaný daňový únik nahradí státu v prosté výši neodvedené daně. Tuto ekvilibristiku v logice uvažování bych očekával od přistiženého politika, nikoli od novinářky, jejímž úkolem má být nestranné zpravodajství a nezávislý komentář. Dává tak bohužel munici těm, kdo opakujíc úsloví „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“, zpochybňují nezávislost médií vlastněných politiky. Umíte si představit, že by ještě před pár lety ministru financí Kalouskovi prošlo, že by se v případě prokázaného dotačního podvodu spokojila nezávislá média se zvýšením jeho odvodu na charitu jakožto projev dostatečné reflexe? Zatímco na odsudek ministra Babiše v případě Čapího hnízda je ještě brzy, redaktorka Kubátová dosvědčuje, na jaké dno už dnes česká žurnalistika (až na výjimky) klesla.

Stanislav Polčák

místopředseda Regionálního výboru EP, místopředseda STAN

Autor: Stanislav Polčák | úterý 8.3.2016 11:26 | karma článku: 15.28 | přečteno: 700x

Další články blogera

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Existují v Evropě hranice?

Vstupem do Schengenu hranice sice zmizely, ale přesto člověk pozná, když přejede z jednoho státu do jiného-a nejen proto, že se změní nápisy. Jednou jsem vezla skupinu Amíků z Německa do Prahy a jejich vedoucí mě pěkně naštvala

20.8.2017 v 22:27 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 410 | Diskuse

Jan Tomášek

Žebrák - hrad a podhradí

Nedávno jsem psal o pražských hradech Václava IV a dnes si dovolím pozvat na malé zastavení na patrně nejoblíbenějším mimopražském hradě tohoto krále - totiž Žebráku. Pozornost bude ovšem zaměřena spíše na jeho podhradí.

20.8.2017 v 21:51 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 168 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Proč do tý politiky lez?

„No protože je nenažranej,“ vystřelí od boku každý, kdo vidí do Babiše jak do hubený kozy. A když přidáte otázku, proč podpora ANO setrvale atakuje hranici 30 %, no tak to je taky jednoduchý, protože lidi jsou blbí.

20.8.2017 v 17:34 | Karma článku: 25.17 | Přečteno: 689 | Diskuse

Jan Pražák

Též u nás mohou být migranti nebezpeční

Hluboce by se mýlil ten, kdo by se snažil tvrdit, že jsme v našem státě v bezpečí před lidmi, kteří k nám migrují z cizích zemí.

20.8.2017 v 16:45 | Karma článku: 21.66 | Přečteno: 793 | Diskuse

Markéta Vaculová

Jak být v mezilidské komunikaci přímý aneb asertivní komunikace v praxi sociálních služeb

Asertivita je součástí zdravé mezilidské komunikace. Znamená to nebýt v komunikaci pasivní, manipulativní nebo agresivní, ale být přímý a ohleduplný k druhým, se současným zachováním svých práv a svého názoru.

20.8.2017 v 16:08 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 211 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1409

Trpíme čím dál častěji hloupostí a leností, které ovlivňují náš zdravý úsudek. Proto jsem se rozhodl, že se budu nepravidelně podle míry své lenosti dělit o názory a postřehy, především z politiky, justice, legislativy, ale taky třeba o sousedovic koze. Mé příspěvky se mohou stát předmětem diskuse a drobnohledu, možná i pomluv a nepravd. Dobře tak těm, kdo dobrovolně vstupují na veřejné kolbiště. Těším se proto i na Vaše kritické ohlasy.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.