Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo zastaví mafiánské rozhodčí soudy? Parlament těžko...

5. 03. 2010 15:38:50
Kdyby média sledovala justiční prostředí s takovým zájmem, jakému se těší mnohdy zcela jalové tahanice hlavních politických protivníků, mohly by se snad začít šetřit až neuvěřitelné nešvary současné justice. Z praxe rozhodců je mi například znám případ manželů, kteří v důsledku špatně uzavřené smlouvy a rozhodčí doložky přišli o celý svůj dům, když smlouva se týkala koupě kuchyňských hrnců. V důsledku rozhodčího nálezu jediného rozhodce jim z prodeje domu zbylo cca 300 tis. Kč. Nechci zde vyprávět konkrétní případy rozhodcovské zvůle, i když i ty mohou občas připomínat reportážní thriller, ale jde o typový problém, s kterým se justice neumí vypořádat.

Můj dobrý známý o spravedlnosti prohlašuje, že je to postarší, poněkud šilhavá dáma s cinknutými váhami a tupým ostřím. Spolu s ním za jeden z největších nešvarů oné dámy s šátkem přes oči pokládám současnou praxi samozvaných rozhodců či rozhodčích soudů. Nejen k mým rukám proudí nabídky desítek společností, které advokátům nabízejí finanční příjmy z tzv. rozhodčích řízení. Nevíte-li, co to je rozhodčí řízení, velmi stručně řečeno, jde o systém rozhodování sporů soukromými rozhodci, kteří nejsou státem pověřeni rozhodovat spory, nýbrž ve sporech rozhodují díky přání samotných stran sporu. Spory tak mohou rozhodovat jak rozhodčí senáty o třech rozhodujících anebo jeden jediný rozhodce. Potud vše v pořádku. Chci předeslat, že rozhodcovské řízení považuji za standardní součást právního systému. To však při splnění alespoň dvou předpokladů: rozhodcovské řízení probíhá při důvěryhodné instituci (např. při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR) a ve věci rozhodující rozhodci jsou důvěryhodní odborníci, profesionálové s životní zkušeností a přirozeným právním povědomím.

V naší zemi pověst řádného rozhodčího řízení kazí samozvané rozhodčí soudy, soukromí rozhodci, soudící s praktikami, jež lze označit až za zločinné. Mimo shora zmíněnou kauzu, mi můj kolega referoval o nákupu televize na splátky důchodkyní, kterou opět rozhodčí nález dovedl doslova na dlažbu ulice. Internet je pak zaplaven podobným neštěstím a tragédií z života normálních (chcete-li průměrných) lidí. Ti se neumí bránit ujednáním smlouvy, které si nevšimli či jim neporozuměli a které byly napsány ve smlouvě často velmi drobným písmem.

Ptáte se, jak je možné, že dochází k takovým nekalostem a jaktože se lidé nemohou bránit? Na začátku stojí jednoduchá – pro mnohé až nepochopitelná - věta ze smlouvy, že spory mezi účastníky smlouvy bude řešit rozhodce (tzv. rozhodčí doložka). Možná bych se měl opravit. Toto není začátek. To je prakticky konec dobře připraveného systému. Figurují v něm úplatní rozhodci, zúčastnění advokáti, připravené společnosti, vytipovaní exekutoři a hlavně lidé, kterým je co vzít. Jde o spolčení, které bez uzardění lze mnohdy označit za mafii či za zločinné. Předem dojednaný rozhodce je schopen DENNĚ takto odsoudit k statisícovým platbám desítky lidí. V tomto směru je násobně výkonnější než státem jmenovaný soudce. Drakonické sankce sjednané byť za drobné porušení smlouvy, které by jinak u normálního soudu vůbec neprošly pro rozpor s dobrými mravy, jsou stvrzovány podpisy rozhodce, doložkami o „právní moci“ a na konci řetězce pak exekučními razítky s modrým inkoustem a státním znakem ČR.

Za této situace advokáti dostávají lákavé nabídky na finanční spoluúčast na takovém systému. Nabízena je za každý případ, jenž by byl řešen u rozhodčích společností, zajímavá odměna.

Činnost některých rozhodců by měla vést k okamžitému zásahu Policie ČR a jejích složek. Vždyť ta chce (a podle zákona i má) „pomáhat a chránit“. Kolega z německé advokátní kanceláře byl z těchto konkrétních případů zděšen a dušoval se, že v Německu by takové jednání rozhodců vůbec nebylo myslitelné. První laštovkou na ochranu nebohých obětí systému je nedávné rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, které zpřísňuje požadavky na znění rozhodčí doložky (díky nedokonalému znění stávajících doložek se může řada kauz dostat před řádný soud a nikoli neřádného rozhodce). Systémové řešení to však není a ani být nemůže.

Rozhodčí řízení má smysl v řadě sporů (zejména pro řešení obchodních případů). V České republice se však zvrtlo do podoby, která vyžaduje rychlý legislativní zásah a okamžité vyšetřování orgány činnými v trestním řízení. Čeho jsme však aktuálně svědky? Parlament ovládá boj, v němž je jasné, že takové prkotiny jako urychlená reakce zvolených zástupců lidu na zlovůli rozhodců nemají šanci. Příkladů, co si zasluhují urychlenou reakci našeho parlamentu, je jistě hodně. Zákonodárci se před časem rozpustili, avšak nečekaně přečkali i toto své vlastní rozhodnutí. Rozpustilí levicoví poslanci se pak snaží před volbami voliče nalákat do svých sítí sociálních slibů, čemuž se pravicoví zákonodárci snaží všemožně zabránit. Co v tomto chaosu zmůže běžný občan, stižený rozhodčí doložkou a nelítostným rozhodčím nálezem? Popravdě řečeno nevím. Radit takto postiženým lidem je opravdu složité jak po právní, tak emocionální stránce. Stojí před vámi totiž člověk prakticky se vším svým majetkem, co mu zbyl. Snad si po volbách nově zvolení zástupci najdou čas i na rozhodce. Mělo se tak stát už dávno.

Stanislav Polčák

advokát

Autor: Stanislav Polčák | pátek 5.3.2010 15:38 | karma článku: 26.68 | přečteno: 1964x

Další články blogera

Stanislav Polčák

Čapí hnízdo a předčasné úsudky

Zahájení šetření OLAF projektu Čapího hnízda z impéria ministra Babiše zapůsobilo jako rozbuška. „Problematické“ užití evropských peněz se ještě automaticky nerovná „podvodné“. Ovšem kdo už dnes prohrává, je česká žurnalistika.

8.3.2016 v 11:26 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 700 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Probudí smrt tohoto chlapce už konečně celou západní civilizaci?

Se slzami v očích jsem přijal zprávu, že hledaný sedmiletý australský chlapec Julian Cadman, který byl nezvěstný po teroristických útocích v Barceloně, se stal jednou z obětí tohoto hrůzného činu náboženských šílenců.

21.8.2017 v 5:50 | Karma článku: 12.05 | Přečteno: 124 |

Jan Pavlík

Než tě pustěj na hrad, vojede tě policajt

Zážitek jedné dámy z dnešní návštěvy Pražského hradu asi kolem jedenácté hodiny dopoledne před vchodem do zahrady u Letohrádku královny Anny zvaném Belvedér.

20.8.2017 v 20:51 | Karma článku: 10.39 | Přečteno: 349 | Diskuse

Beata Krusic

Skončila výstava nahých žen

Ti, kdo zaváhali, mají smůlu. Unikátní výstava Voayer 2017 patří minulosti. Pražané si budou muset počkat, až se organizátoři výstavy znova objeví- tentokráte s jejich novou vizí, vizí nahých mužů.

20.8.2017 v 20:50 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 426 | Diskuse

Marek Jáč

Čapí hnízdo – otázka, na kterou se nikdo neptá!

ANO, Andrej Babiš společně se svými spolupracovníky z Agrofertu účelově vyvedli společnost ZZN AGRO Pelhřimov (později Čapí hnízdo) mimo vlastnickou strukturu skupiny Agrofert.

20.8.2017 v 20:22 | Karma článku: 25.82 | Přečteno: 574 | Diskuse

Ivo Hnilica

Zbrojeni je to co svět potřebuje - míní Donald Trump

Vypadá to jako negativní požadavek, ale úplně tak to není. Má to i svá pozitiva. Odvětví zbrojního průmyslu je v prvé řadě velký možná až největší světový byznys a zaměstnává po světě obrovské počty lidí a to i přes automatizaci..

20.8.2017 v 18:20 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 237 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1409

Trpíme čím dál častěji hloupostí a leností, které ovlivňují náš zdravý úsudek. Proto jsem se rozhodl, že se budu nepravidelně podle míry své lenosti dělit o názory a postřehy, především z politiky, justice, legislativy, ale taky třeba o sousedovic koze. Mé příspěvky se mohou stát předmětem diskuse a drobnohledu, možná i pomluv a nepravd. Dobře tak těm, kdo dobrovolně vstupují na veřejné kolbiště. Těším se proto i na Vaše kritické ohlasy.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.